Teachers Day Speech PDF In Odia

Teachers Day Speech Book PDF Free Download

“ଗୁରୁ ଦିବସ”

ମାନନୀୟ ସଭାପତି, ପୂଜ୍ୟ ଗୁରୁଜୀବୃନ୍ଦ, ସ୍ନେହ ପ୍ରତିଯୋଗୀଗଣ । ଆଜି ପବିତ୍ର ଗୁରୁଦିବସରେ କିଛି କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିବାରୁ ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମନେ କରୁଛି । ମାନ୍ଦ୍ରାଜ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ଗାଁ ।

ସେଇ ଗାଁର ଗୋଟିଏ ଗରିବ ବାଳକର ଜନ୍ମ ଦିନ ଆଜି ବିଶ୍ବ ଇତିହାସରେ “ଗୁରୁଦିକସ । ସେ ପୁଅ ବୀର ସ୍ୱାମୀ ପୁରୋହିତଙ୍କ ପୁଅ । ବିଶ୍ବର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦାର୍ଶନିକ । ସେ ଗୁରୁ ନୁହନ୍ତି ଗୁରୁଣା ଗୁରୁ ।

ଭାରତ ମାଟି ହିଁ ଗୁରୁ ମାଟି, ଗୁରୁ ମାଟିର ଗୁରୁ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଠାନ । ଜନ୍ମ ୧୮୮୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପାଞ୍ଚ । ଆଜି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପାଞ୍ଚ I ରାଧା ଆଉ କୃଷି । କୃଷି ଆଉ ରାଧା । ଚମତ୍କାର ଦିବ୍ୟ ସଂଯୋଗ । ପୁରୋହିତ ବାପା ରାଧାକୃଷ୍ଣନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ ।

ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ଥିଲେ ଲାଜକୁନା, ନମ୍ର, ସୁଧାର । ପୁରୁ ଭେଙ୍କେଟେଶ୍ୱରଙ୍କ ପରମଭକ୍ତ । କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ନୁହେଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଧର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସୁଖ୍ୟାତି ଥିଲା । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତିର ଗନ୍ତାଘର ଥିଲେ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ।

ତୁଳସୀ ଦୁଇ ପତ୍ରରୁ ବାସେ । ପିଲାଦିନରୁ ତାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗସାଥ୍‌, ଶିକ୍ଷକଅଧ୍ୟାପକମାନେ ଅଶେଷ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ବି.ଏ. ପରୀକ୍ଷାରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଟସର ହେଲେ ।

ଦର୍ଶନଶାସ୍ତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅଗାଧ ପାଣ୍ଡିତ୍ୟ ଥିଲା । ପିଲାଦିନୁ ସିଏ ପାଠ ପଢ଼ିବାର ରାହା ପାଇ ନଥୁଲେ ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ିବାରେ ରାଜା ଦେଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଦୃଢ଼ ମନୋବଳ ଦରକାର ।

ସାଧନା ଦରକାର । ମାନ୍ଦ୍ରାଜର ପ୍ରେସିଡେନ୍ସି କଲେଜ, ଗୋଟିଏ ନାମୀ କଲେଜ । ସେଇ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରୁଥିଲେ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ । ଶିଶୁ ପରି ସରଳ କିନ୍ତୁ ବଜ୍ରପରି କଠୋର ।

ଦର୍ଶନ ଶାସ୍ତ୍ର ଭଳି ଜଟିଳ ବିଷୟକୁ ଏପରି ସରଳ ଭାବେ ବୁଝାଇ ପାରୁଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ କ୍ଲସ୍ ବେଳେ ପାଖ କକ୍ଷର ପିଲାମାନେ ପାଠ ଶୁଣିବାକୁ ଇଠି ଆସୁଥିଲେ ।

ଚୁମ୍ବକ ଲୁହାକୁ ଟାଣେ, ଗୁଣିଆ ସୁନାକୁ ଜାଣେ । ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ଚକ୍ଟରେଟ୍‌ ଲାଭ କଲେ । ମହୀଶୂର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବହି ଲେଖା ପର୍ବ । ଯେଉଁ ବହି ସାରା ପୃଥିବୀରେ ସେଦିନ ବହଳ ପକାଇ ଦେଲା ।

ଆମେରିକାରେ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କଲେ । ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ମହାନ୍‌ ସଂସ୍କୃତି | ଏକମାତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବିଭିନ୍ନତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତା “Unity In Diversity” ।

ପୂର୍ବ ପଶ୍ଚିମ ମିଳନର ସେତୁବନ୍ଧ ହେଲେ ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ଗାଁର ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ । ପ୍ରାଚ୍ୟର ଗୁରୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟର ଗୁରୁ ହେଲେ । “ଗୁ ଅର୍ଥ ଅନ୍ଧାର । “ରୁ ଅର୍ଥ ଦୂରେଇବା । ଅନ୍ଧାରରୁ ଯିଏ ଆଲୋକ ଦେଖାନ୍ତି ସେ ହିଁ ସଦଗୁରୁ ।

ଏହି ମର୍ମରେ ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ବିଶ୍ବର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଦଗୁରୁ । ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୂଳପତି ହେଲେ । ଭିକମାଗି ପଣ୍ଡିତ ମଦନ ମୋହନ ମାଲବ୍ୟ ଯେଉଁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ତାର ପ୍ରଥମ କୁଳପତି ଭାବେ ସର୍ବପଲ୍ଲୀ

ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ଅଭିଷିକ୍ତ ହେଲେ । ଗୀତା, କେବ, ବେଦାନ୍ତର ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲେ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ । ସବୁ ଧର୍ମ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ, ସବୁ ଜାତି ପ୍ରତି ସ୍ନେହ । ସତ୍ୟ, ଧର୍ମ, ଶାନ୍ତିର ପ୍ରଚାରକ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନଙ୍କ ଚେଷ୍ଟାରେ ସେ ସଂପର୍କ ମଧୁର ହୋଇଗଲା ।

ବିଷ ବୃକ୍ଷରୁ ଅମୃତ ଝରିଲା । ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ହେଲେ ଭାରତର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ତାପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ତାଙ୍କ ଗୁଣରେ ମୁଗ୍ଧ ହୋଇ ଆମେରିକାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କନ୍.ଏଫ୍. କେନେଡ଼ି ନିଜ ବିମାନଟି ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଲାଗି ପ୍ରଦାନ ନବେ ।

ଆଜି ସେହି ମହାନ ଗୁରୁଙ୍କର ମହାର୍ଘ ଜୟନ୍ତୀ । ଦୁର୍ଗରେ ଆଇ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଆମେ ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ହୋଇ ଦେଶ ଓ ଜାତିର ସୁନାମ ରଖୁ । ମୁଁ ଏହିକି କହି ମୋର ବକ୍ତବ୍ୟ ଶେଷ କରୁଛି ।

Author
Language Odia
No. of Pages1
PDF Size0.3 MB
CategoryEducation

Teachers Day Speech Book PDF Free Download

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *